Założenie ćwiczeń – pożar kościoła w Rajczy.

W sobotę, ok. godziny 8:30 SK KP w Żywcu zaczęło dysponować pierwsze zastępy do pożaru kościoła w Rajczy – tak rozpoczęły się ćwiczenia jednostek OSP z terenu Gminy Rajcza.

W pierwszej kolejności na miejsce zadysponowane zostają zastępy z jednostek OSP Rajcza, OSP Rycerka Dolna, OSP Sól, OSP  Zwardoń oraz JRG Żywiec (701[S]25).

Po przyjeździe pierwszych zastępów otrzymano informację, że podczas próby chóru na poddaszu kościoła wybuchł pożar – w wieży uwięzieni są poszkodowani. Dokonano rozpoznania i stwierdzono, że siły i środki są niewystarczające. Dlatego, na miejsce zadysponowane zostały OSP Rycerka Górna (w celu utworzenia punktu czerpania wody na stopniu wodnym na rzece), OSP Gilowice z podnośnikiem hydraulicznym, Zespół Ratownictwa Medycznego, oraz patrol Policji
Do budynku kościoła wprowadzone zostały roty w Aparatach Ochrony Dróg Oddechowych, które ewakuowały z wieży 4 osoby poszkodowane. Po wyprowadzeniu ich z budynku, przystąpiono do udzielania im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ze względu na ich liczbę, zostały one poddane segregacji wstępnej – 2 osoby zakwalifikowano do grupy żółtej, 2 do grupy czerwonej.
Do budynku zostały rozwinięte linie gaśnicze, oraz wprowadzeni ratownicy z kolejnych zastępów przybyłych na miejsce. W międzyczasie odnaleziono główny wyłącznik prądu i wyłączono go.
Po kilkunastu minutach na miejscu akcji zjawił się podnośnik hydrauliczny, z którego podano prąd wody w natarciu na konstrukcję budynku. Ze względu na duże zużycie wody podczas akcji, samochody gaśnicze dowoziły wodę z wcześniej utworzonego punku czerpania na rzece Sole.

Ćwiczenia miały na celu integrację jednostek OSP z terenu Gminy Rajcza, oraz zapoznanie się z jakże wymagającym obiektem, jakim jest kościół. Warto nadmienić, że budynek liczy sobie ponad 135 lat, i znajduje się w nim obraz Matki Bożej Kazimierzowskiej podarowany w 1669 r. przez króla Jana Kazimierza .
Działania zostały ostatecznie zakończone o godzinie 17:30

Siły na miejscu:

OSP Rajcza – GBA Star 266, SLRT Lublin III
OSP Rycerka Dolna – GBA Star 244, SLRT Ford Transit
OSP Sól – GBA Star 244
OSP Rycerka Górna – GLM Ford Transit
OSP Zwardoń – GBA Star 244, GLM Ford Transit
OSP Gilowice – SH Star 2oo
JRG Żywiec – GCBA Scania P400
ZRM
Policja

Zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Rajcza oraz Jacka.

Post Author: Jarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *