W woj. śląskim rozpoczyna się proces przełączania numeru alarmowego 998 na 112

Od 9 września 2021 roku mieszkańcy województwa śląskiego dzwoniąc na numer 998 połączą się bezpośrednio z operatorem numeru alarmowego 112. Śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski podkreślił, że dla mieszkańców nic się nie zmieni. Wszystkie zgłoszenia będą trafiać w jedno miejsce, do CPR, co pozwoli na skrócenie czasu dojazdu wszystkich służb do miejsca zdarzenia i podjęcia działań ratowniczych.

Śląskie jest kolejnym województwem, gdzie numer 998 przełączany będzie na numer 112. Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, docelowo odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 odbywać się będzie w Centrach Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Numer 998 będzie dalej funkcjonował, jednak każdy, kto na niego zadzwoni, nie połączy się z Państwową Strażą Pożarną jak dotychczas, a z dyspozytorem CPR, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb. 

W województwie śląskim przełączanie numeru 998 na 112 zaplanowano w okresie od 9 do 20 września 2021 roku, według harmonogramu Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu zostanie przekierowana na na numer 112,  20 września br. 

Źródło: https://www.gov.pl/web/kwpsp-katowice

Post Author: Mikołaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *