Trudny dojazd, brak wody i godziny ciężkiej akcji gaśniczej – spłonęła Bojcerówka | Milówka

Informacja o pożarze wpłynęła do służb kilka minut przed godziną 18:00 w sobotę 27 listopada. Wynikało z niej, że doszło do pożaru w Milówce – Prusowie, a płonąć miał budynek mieszkalny.
Przybyłe na miejsce zdarzenia pierwsze zastępy strażaków, miały utrudnione zadanie. Jak mówili nam sami strażacy, trudny dojazd pod płonący budynek, wykluczył z akcji wozy bojowe wyposażone w zbiorniki wodne. Cały sprzęt i strażaków transportowano lekkimi samochodami terenowymi i quadami. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wyłączeniu prądu, w pierwszej fazie działań zbudowano zasilanie z pobliskiego potoku oddalonego około 200 metrów od miejsca zdarzenia, które okazało się nieskuteczne z powodu niskiego stanu wody.

W międzyczasie, z informacji uzyskanej od przybyłego na miejsce zdarzenia właściciela budynku, ustalono że w odległości około 100 metrów znajduje się staw, z którego zbudowano punkt czerpania wody przy pomocy trzech pomp szlamowych i podano w natarciu cztery prądy wody na palący się budynek. W międzyczasie strażacy ochotnicy na bieżąco dowozili potrzebny sprzęt i butle potrzebne do pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Po ugaszeniu pożaru strażacy powynosili spalony sprzęt, rozebrali spalone i nadpalone elementy konstrukcji, wraz z poszyciem dachowym (około 240 m2 blachy) oraz dokładnie przelali całość wodą. Budynek sprawdzono kamerą termowizyjną, oraz detektorem wielogazowym. Niestety całkowitemu spaleniu uległo poddasze użytkowe, oraz część pomieszczeń na parterze, a sprzęt AGD znajdujący się w Bojcerówce, nie nadaje się do użytku. Przyczyna pożaru na tę chwilę nie jest znana, a sprawę wyjaśniają policjanci w prowadzonym postępowaniu.
Strażacy zakończyli działania po blisko 6 godzinach, a w akcji brało udział 40 strażaków i 10 zastępów.

Fot: OSP Nieledwia
Pomoc merytoryczna: mł. kpt. inż. Tomasz Kołodziej

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *