Słupki ratują życie!

Słupki znajdujące się przy drogach są odpowiedzialne za tak zwany pikietaż. Ich zadaniem jest numerowanie dróg co sto metrów. Samo odczytywanie informacji z takich słupków jest bardzo łatwe. Warto jednak znać ogólną zasadę ich oznaczania. Nad odblaskowym elementem na górnej części słupka umieszczana jest numer drogi, jednak nie zawsze się ona pojawia. Tę liczbę możemy spotkać na słupkach w ciągach dróg krajowych i wojewódzkich.

Pozostałe elementy oznaczeń są takie same dla wszystkich rodzajów słupków drogowych. Pierwsza liczba pod odblaskiem to informacja o pełnym kilometrze danej drogi, natomiast druga cyfra oznacza kolejny 100-metrowy odcinek danego kilometra.

Słupki ratują życie

W przypadku napotkania wypadku drogowego, dzięki słupkom można podać bardzo ważne informacje dyspozytorom pracującym w centrum alarmowym. Dzięki takim danym miejsce zdarzenia jest znane z dokładnością do stu metrów, a to pozwala na szybkie dotarcie pomocy we właściwe miejsce. Słupki takie są więc przydatne, ponieważ można bardzo dokładnie określić miejsce zdarzenia nawet nie znając nazw najbliższych miejscowości.
Dlaczego o tym postanowiliśmy napisać? Ostatnia sytuacja na S1 w Wieprzu pokazała, że nieznajomość odczytywania informacji ze słupków skutecznie utrudnia lokalizację, spotkaliśmy się nawet z informacją, że wypadek miał miejsce w Bielsku-Białej. Warto zatem posiadać, niezbędną do ratowania życia, wiedzę. Koniecznie podajcie dalej!

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *