„Ratowaliśmy wszystko co się da, cały dobytek”. Pożar na Moczarkach | Przyborów

Do zdarzenia doszło około 21:00. Wtedy to w gminie Jeleśnia rozbrzmiały syreny alarmowe OSP. W tym czasie nad regionem szalała intensywna burza z wieloma wyładowaniami atmosferycznymi.

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, strażacy zastali budynek gospodarczy cały w ogniu. Ogień już zajmował poddasze budynku mieszkalnego. Zdecydowano się na zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Działania jednostek straży pożarnych polegały na podaniu siedmiu prądów wody w natarciu na palące się obiekty. Podczas działań prowadzono również prace rozbiórkowe nadpalonych elementów obiektów, jak również ewakuację mienia z części mieszkalnej.

Na domiar złego, w Przyborowie na ul. Babiogórskiej około 22:07 doszło do zderzenia wozu strażackiego OSP Korbielów z Fiatem Seicento, którym kierował 28-latek. W trakcie wymijania wozu strażackiego, który był pojazdem uprzywilejowanym, mężczyzna nie zachował należytej ostrożności i doprowadził do zderzenia, w wyniku czego uszkodzony został bok wozu strażaków z Korbielowa. Po kontakcie z kierowcą osobówki, ochotnicy wyczuli od niego woń alkoholu, natychmiast zabrali mu kluczyki od pojazdu i „przytrzymali” go do czasu przybycia na miejsce patrolu policji. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.

Akcja trwała do godziny 05:10, działania utrudniała szalejąca burza, ulewny deszcz a przede wszystkim duże ilości zgromadzonego i płonącego siana, zarówno w budynku gospodarczym, jak również na poddaszu budynku mieszkalnego. Dodatkowo strażacy pokonywali znaczne odległości do punktów czerpania wody, a droga do miejsca pożaru była wąska, kręta i stroma. „Ratowaliśmy wszystko co się da, cały dobytek” mówi jeden ze strażaków ochotników. „Pioruny, ulewny deszcz i mnóstwo siana, jedna z cięższych akcji w jakiej brałem udział”.
Niestety spaleniu uległ cały budynek gospodarczy, wraz ze składowanym tam sprzętem rolniczym, poddasze budynku mieszkalnego i 30 m3 siana. W akcji brało udział 15 zastępów straży pożarnej- 4 z PSP i 11 OSP.

Zdj. Wojtek, Artur
Pomoc merytoryczna: asp. sztab. Marek Tetłak, asp. sztab. Mirosława Piątek

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *