Przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112 w powiecie żywieckim

Dzisiaj tj. 20 września 2021r. na terenie powiatu żywieckiego nastąpi przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112.

Numer 998 wciąż będzie funkcjonował, jednak każdy, kto na niego zadzwoni, nie połączy się z dyspozytorem Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu jak dotychczas, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, który zakwalifikuje zgłoszenie i przekaże je do odpowiednich służb.

Właściwe przekierowanie zgłoszenia jest szczególnie istotne w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji. Odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. Obsługa numeru alarmowego przez dyspozytora pozwala także wyeliminować zgłoszenia fałszywe czy niezasadne. Dyspozytorzy PSP będą otrzymywali od CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska.

Numer alarmowy 998 jest drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i jednocześnie zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Źródło: KP PSP w Żywcu

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *