Potężny pożar tartaku i wielogodzinna akcja strażaków | Rycerka Dolna

W dniu wczorajszym, ok. godziny 23:50 do SK KP PSP w Żywcu trafiło zgłoszenie o pożarze tartaku w Rycerce Dolnej. W pierwszym rzucie na miejsce zostały skierowane wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Rajcza (OSP Rycerka Dolna, OSP Rajcza, OSP Sól, OSP Rycerka Górna, OSP Zwardoń) oraz sekcja gaśnicza z JRG Żywiec.

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, siły i środki były niewystarczające. Zdecydowano się na zadysponowanie dodatkowych sił i środków OSP z gmin Milówka, Węgierska Górka i Radziechowy-Wieprz. Dodatkowo na pomoc przybyli strażacy z powiatu bielskiego i samego miasta Bielsko-Biała. Do akcji zadysponowano też 1 zastęp z JRG Ustroń.

Akcja gaśnicza była podzielona na kilka sekcji, prowadzono akcję gaśniczą hali produkcyjnej wraz z istniejącą linią produkcyjną do przetarcia drewna, ponadto gaszono składowane, przetarte drewno i zrębki. W tym samym czasie strażacy bronili sąsiednich obiektów i zgromadzonego obok palącej się hali przetartego drewna.

Akcja trwała do 08:30 dnia następnego, a brało w niej udział 30 zastępów straży pożarnej. Spaleniu uległa cała hala produkcyjna z linią, 30m3 drewna oraz 20m3 zrębków. Dochodzenie w sprawie pożaru prowadzi Policja. Warto nadmienić, że 8 lat temu (w 2011 roku) spłonął tartak znajdujący się 200 m. od miejsca obecnego pożaru.

Zdjęcia – Nina, Dominik
Pomoc merytoryczna: asp. sztab. Marek Tetłak

Post Author: Jarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *