Ponad 6 godzin akcji i tragiczny finał – nie żyje 36 latek | Glinka

Do zdarzenia doszło wczoraj przed 14:00. Chwilę przed tą godziną, do służb wpłynęła informacja o zasypaniu kilku osób w trakcie budowania studni. Na miejsce natychmiast skierowano 4 zastępy strażaków z JRG Żywiec i rozpoczęto procedurę alarmowania ochotników z Glinki, Ujsoł i Rajczy. W drodze byli też strażacy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia Zdroju w sile 4 zastępów.

Działania strażaków polegały na wyciągnięciu widocznego poszkodowanego spod osuwiska pod nadzorem będącego na miejscu zespołu ratownictwa medycznego, zabezpieczeniu wykopu za pomocą drewnianych podestów (utworzonych z dostępnego na miejscu zdarzenia drewna, będącego na stanie właściciela działki za pomocą sprzętu mechanicznego – pilarek do drewna), wykonaniu pomiaru stężenia gazów niebezpiecznych pod względem toksyczności oraz wybuchowości przez będący na miejscu zdarzenia sprzęt pomiarowy (PSI 241) – opuszczono detektor na lince, organizacji punktu przyjęcia sił i środków, celem przemieszczenia na w/w miejsce niezbędnego sprzętu do zabezpieczenia wykopu przed jego ewentualnym ponownym osunięciem. Sprzęt dowożono za pomocą quada z przyczepą. Wykorzystaniu przejeżdżającej koparki celem pogłębienia wykopu oraz zadysponowaniu przez Wójta na prośbę kierującego działaniami ratowniczymi drugiej koparki, celem zmniejszenia nacisku składowanej ziemi nad osuwiskiem,  rozstawieniu w wykopie drabin nasadkowych celem poprawy bezpieczeństwa oraz mobilności ratowników,  zapewnieniu cyrkulacji powietrza w wykopie za pomocą wentylatora nadmuchowego wyposażonego w rękaw, organizacji oświetlenia, wykonaniu stabilizacji wykopu za pomocą power-shore oraz przywiezionego na miejsce drewna oraz płyt warstwowych przez SGPR Jastrzębie-Zdrój, wykonaniu dostępu do osoby przysypanej za pomocą sił własnych rąk przez ratowników zabezpieczonych w uprzęże, linki ratownicze oraz niezbędny sprzęt burzący. Podjęciu osoby poszkodowanej z wykopu – osoba bez oznak czynności życiowych, brak krążenia brak oddechu, brak tętna. Po przekazaniu lekarzowi z ZRM osoby poszkodowanej, godz. 19:30, po wykonaniu czynności medycznych, lekarz stwierdził zgon.

Może być zdjęciem przedstawiającym co najmniej jedna osoba i na świeżym powietrzu

fot: KP PSP w Żywcu

 

42-latek wyciągnięty z miejsca osuwiska został przebadany przez załogę karetki pogotowia i zabrany do szpitala. Na miejscu obecny był również prokurator, pod którego nadzorem policjanci wykonywali niezbędne czynności na miejscu wypadku. Teraz śledczy będą ustalali szczegółowe przyczyny i okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Pomoc merytoryczna: mł. kpt. inż. Tomasz Kołodziej

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *