Policyjna akcja „Bezpieczne ferie”

W ramach działań pn. „Bezpieczne ferie” policjanci będą prowadzić przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Aby ferie były bezpieczne, policjanci służby prewencyjnej, jak co roku, dokładają wszelkich starań, a w szczególności apelują, zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw.

Mając na względzie systematyczny wzrost liczby zwolenników uprawiania sportów zimowych, które oprócz dostarczania wrażeń sportowych i relaksu niosą za sobą również zagrożenia w postaci popełniania przestępstw i wykroczeń oraz dostrzegając potrzebę wspierania działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym ze zorganizowanych terenów narciarskich, Policja od wielu lat podejmuje działania wspierające ten obszar bezpieczeństwa.

Dlatego policjanci pełnią służbę na zorganizowanych terenach narciarskich. W tym roku służba ta pełniona będzie na terenie 8 województw: dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Do działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich w obecnym sezonie zaplanowano zaangażowanie blisko 350 policjantów, którzy bezpośrednio na stokach narciarskich dbają o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji. Do służby na zorganizowanych terenach narciarskich wzorem lat ubiegłych kierowani są policjanci posiadający dobre umiejętności jazdy na nartach. Wśród policjantów pełniących służbę na zorganizowanych terenach narciarskich są także funkcjonariusze, którzy posiadają uprawnienia instruktora lub pomocnika instruktora narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, nabyte dzięki aktywnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, którego przedstawiciele prowadzą specjalistyczne szkolenia kończące się egzaminem. Do tej pory w ramach współpracy z SITN PZN blisko 150 policjantów otrzymało uprawnienia instruktora bądź pomocnika instruktora narciarstwa PZN. Pełnią oni służbę na stokach narciarskich, a także wykorzystują nabyte umiejętności w ramach doskonalenia zawodowego lokalnego szkoląc policjantów przewidzianych do pełnienia tego rodzaju służby.

Policjanci pełniący służbę na zorganizowanych terenach narciarskich w szczególności zwracają uwagę i uniemożliwiają dalszą jazdę osobom uprawiającym narciarstwo lub snowboarding, które znajdują się w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środka odurzającego.

Szczególnym nadzorem objęte zostają osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, których to opiekunowie zobligowani są do niedopuszczenia ich do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Żywcu

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *