Podtopienia w całym powiecie, osunięta droga w Żabnicy

Strażacy wczoraj mieli ręce pełne roboty, na terenie naszego powiatu doszło do ok. 40 zdarzeń gdzie głównym sprawcą był deszcz- zalane piwnice, niedrożne przepusty, zwisające niebezpiecznie konary drzew czy gdzieniegdzie nieprzejezdne drogi.

Najwięcej interwencji odnotowali strażacy w gminie Łodygowice, bo aż 9, następnie gmina Czernichów- 7. W gminach Ślemień i Łękawica odnotowano po 5 interwencji, w Żywcu i gminach Jeleśnia i Ujsoły po 3. W pozostałych gminach odnotowano maksymalnie po dwa zdarzenia.

Strażacy pracowali do późnych godzin nocnych a najtrudniejsza sytuacja jest w Żabnicy, gdzie na ul. Boraczej osunęło się około 40 mb drogi. Bez dojazdu do swoich posesji pozostało około 20 rodzin, również dojazd do domków letniskowych i schroniska „na Boraczej” stał się niemożliwy. W tym celu, strażacy wraz z Wójtem przeprowadzili wizję lokalną.

W pozostałych gminach, większość interwencji dotyczyła zalanych piwnic w budynkach mieszkalnych, gdzieniegdzie poważnie. Przy wszystkich zdarzeniach, pracowało 46 zastępów straży pożarnej.

Dzisiaj na szczęście ma już nie padać więc stan rzek powinien się unormować, jutrzejsze opady nie powinny spowodować podtopień podobnych do tych wczorajszych.

zdj. Marcelina, OSP Łękawica, OSP Świnna, OSP Las, OSP Jeleśnia
Filmik: Maniek
pomoc merytoryczna: asp. sztab. Marek Tetłak

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *