Podsumowanie ubiegłego weekendu

Ubiegły weekend (19-20 sierpnia) mijał pracowicie dla żywieckich strażaków. Łącznie odnotowano 16 interwencji: 5 pożarów, 9 miejscowych zagrożeń oraz 2 alarmy fałszywe.

W sobotę ok. godziny 13:40 w Jeleśni zastęp JRG Żywiec ewakuował z uszkodzonego gniazda bociany. Zostały one przekazane do schroniska

Około półtorej godziny później w Sopotni Wielkiej doszło do pożaru sadz w przewodzie kominowym. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącej się sadzy w kominie, pomiaru stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach budynku. Przed odjazdem z miejsca zdarzenia strażacy zalecili właścicielom budynku przed przystąpieniem do eksploatacji komina dokonać przegląd komina przez uprawnionego mistrza kominiarskiego. Na miejscu pracowały zastępy JRG Żywiec oraz OSP Sopotnia Wielka.

O godzinie 15:30 w Pewli Wielkiej doszło do pożaru samochodu osobowego. Prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyna pożaru samochodu osobowego marki Audi A4. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, ugaszenie pożaru za pomocą jednego prądu wody.

Po 10 minutach od tego zdarzeniach do SK KP PSP w Żywcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze nieużytków w Żywcu przy ulicy Wesołej. Spaleniu uległo ok 2 ary suchych traw.

O godzinie 18:20 doszło do dachowania pojazdu osobowego w miejscowości Krzyżowa. Kierujący samochodem osobowym marki Opel Corsa na łuku drogi utracił panowanie nad pojazdem doprowadzając do dachowania pojazdu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz uwolnieniu jednej osoby poszkodowanej z wraku pojazdu za pomocą narzędzi hydraulicznych.

zdj. Maciek

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej przekazano ją ratownikom medycznym. Pozostałe trzy osoby opuściły pojazd o własnych siłach. Wszystkie osoby poszkodowane zostały zabrane przez pogotowie ratunkowe.

zdj. OSP Krzyżowa

 

Następnie o godzinie 21:35 w Żywcu przy ulicy Za Górą doszło do pożaru sadz w kominie. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca CO, ugaszeniu palącej się sadzy w kominie, pomiaru stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach budynku.

W niedzielę w Koszarawie oraz w Pietrzykowicach lokalne jednostki OSP był wzywane do usunięcia niebezpiecznie zwisających konarów lub powalonych drzew. W Pietrzykowicach zwisający konar wymagał zadysponowania na miejsce podnośnika hydraulicznego z JRG Żywiec.

W nocy z 20/21, o godzinie 00:20 w Lipowej doszło do pożaru przyłącza elektrycznego. Działania strażaków polegały na wyłączeniu prądu elektrycznego i podaniu jednego prądu wody na palącą się podbitkę budynku mieszkalnego. Na miejscu działało łącznie 5 zastępów PSP oraz OSP.

Pomoc merytoryczna:

asp. sztab. Marek TETŁAK

Oficer Prasowy

Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej

w Żywcu.

Post Author: Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *