Podsumowanie po pożarze w Zabłociu

Krajobraz jak po bitwie, bitwie którą stoczyło około 37 zastępów strażaków, która trwała od wczorajszego wieczora do dzisiejszego ranka.

Do późnych godzin południowych, na miejscu zdarzenia obecne są nadal dwa zastępy z JRG w Żywcu, które wraz z policjantami zabezpieczają miejsce pożaru. Spaleniu uległo 2/3 hali zakładu, który składował substancje chemiczne w tym w znacznej ilości rozpuszczalnik. Na szczęście nie doszło do pożaru pozostałej części hali, w której było składowane kolejne 10 ton substancji chemicznych.

Akcja gaśnicza trwała od godziny 21 do 08:30 następnego dnia. Na miejscu zdarzenia były liczne siły OSP z powiatu m.in. OSP Sporysz, Moszczanica, Oczków, Wieprz, Cięcina, Świnna, Sienna, W. Górka, Cisiec, Milówka, Leśna, Lipowa, Radziechowy, M Bialskie. Na miejsce skierowano też wszystkie 6 zastępów z JRG Żywiec jak również dodatkowe siły i środki z  Bielska-Białej, Pszczyny, Gliwic, Katowic, Sosnowca i Knurowa. Na czas akcji, teren powiatu zabezpieczały OSP Łękawica oraz Gilowice.

Wiadomo, że jedyną osobą poszkodowaną w tym pożarze jest strażak, który niegroźnie został ranny w nogę. W mediach na Żywiecczyźnie można przeczytać, że przyczyną pożaru było uderzenie pioruna, jak było naprawdę? Tego się na razie nie dowiemy, prowadzone jest postępowanie wyjaśniające przez biegłych z zakresu pożarnictwa a całe dochodzenie jest prowadzone pod nadzorem policji.

Niestety podczas pożaru doszło do skażenia wody, która kanałami burzowymi przedostała się do rzeki Soły. Pomimo uspokajających wpisów włodarzy miasta, dostajemy informacje od czytelników, że do godziny 13:00 na ulicy Futrzarskiej i Sadowej, w potoku nadal czuć było rozpuszczalnik. Ta sprawa również jest badana przez odpowiednie służby.

Warto również nadmienić, że w bezpośredniej okolicy miejsca pożaru, która jest silnie zabudowana przez zakłady produkcyjne, dostępne były tylko 4 hydranty.
pomoc merytoryczna: asp. sztab. Marek Tetłak

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *