Pasażerki na gapę z Etiopii | Żywiec

Tuż przed północą z 7 na 8 czerwca funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej otrzymali informację od policjantów z Żywca o kobietach ujawnionych w naczepie ciężarówki. Policję zawiadomił kierowca pojazdu, obywatel Białorusi, oczekujący na odprawę w żywieckim Oddziale Celnym.

Kontrola przeprowadzona na miejscu zdarzenia wykazała, że trzy ujawnione kobiety nie posiadają przy sobie żadnych dokumentów. Wszystkie deklarowały, że pochodzą z Etiopii.

Kierowca, który wiózł z Turcji elementy metalowe, zeznał, że nie wiedział o dodatkowych pasażerach, a w trakcie podróży nic nie wzbudziło jego podejrzeń.

Podczas czynności wyjaśniających, prowadzonych w obecności tłumacza, ustalono etiopskie obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych kobiet. Cudzoziemkom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Wszystkie przyznały się do zarzucanego im czynu i złożyły wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddały się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z zawieszeniem na dwa lata.

Kobiety złożyły wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej na terytorium RP, a następnie zostały umieszczone w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców, gdzie będą przebywać do czasu zakończenia postępowania.

Źródło: Straż Graniczna

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *