Nocna akcja gaśnicza na terenie jednego z zakładów przetwórstwa drzewnego | Węgierska Górka

Do pożaru doszło około 01:30, wtedy to do strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z zakładów na terenie Węgierskiej Górki. Na miejsce natychmiast wysłano 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żywcu i rozpoczęto procedurę alarmowania strażaków ochotników z gminy Węgierska Górka.

Strażacy mieli ręce pełne roboty, jak informuje mł. kpt. inż. Tomasz Kołodziej „Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej w budynku produkcyjnym,  podaniu 1 prądu wody z samochodu z podnośnikiem hydraulicznym na palące się sadze w przewodzie kominowym, podaniu 1 prądu wody w obronie na ścianę budynku produkcyjnego wykonanej z paneli warstwowych, rozebraniu izolacji termicznej rurociągu służącego do transportu pyłu drzewnego a następnie wycięciu w nim otworu rewizyjnego w celu ugaszenia pożaru”

Niestety podczas prowadzonych działań pożar zdążył się rozprzestrzenić, a ogniem dodatkowo zajęły się 2 silosy z pyłem drzewnym. Strażacy byli zmuszeni rozebrać izolację termiczną silosów, po czym podali 3 prądy wody w natarciu na płomienie. Po zakończeniu akcji gaśniczej, instalację i pomieszczenia sprawdzono kamerą termowizyjną w celu wykluczenia zarzewi ognia.

Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru była awaria urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Ogień strawił rurociąg do transportu pyłu drzewnego, izolację termiczną rurociągu oraz silosów. Spaleniu uległ również osprzęt elektryczny znajdujący się w sąsiedztwie silosów. działania zakończono po prawie 4 godzinach.

Pomoc merytoryczna: mł. kpt. inż. Tomasz Kołodziej
Fot: OSP Cięcina

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *