mł. asp. Szymon Marek odznaczony za bohaterską postawę!

mł. asp. Szymon Marek: 10 czerwca 2018 roku jadąc rano na służbę zauważył pożar. Paliło się pomieszczenie sklepu elektrycznego w Suchej Beskidzkiej, mieszczącego się na parterze budynku nad którym, znajdowały się mieszkania. mł. asp. Szymon Marek, pobiegł w kierunku palącego się budynku. Od właściciela sklepu, dowiedział się, że w części mieszkalnej przebywa jego rodzina, żona i pięcioro dzieci. W związku z dużym zadymieniem parteru udał się na tył budynku, gdzie – pomimo wysokości, zadymienia oraz ogromnego niebezpieczeństwa wynikającego z możliwości rozprzestrzenienia się pożaru – po zadaszeniu dostał się w okolice okna dachowego, przez które ewakuował rodzinę na dach. Do momentu dojazdu pierwszych zastępów straży pożarnej na miejsce akcji, zdążył sprowadzić dwoje dzieci z dachu w miejsce bezpieczne, a po przyjeździe zastępów straży pożarnej nadal pomagał przy ewakuacji pozostałych poszkodowanych. Wykazując się odwagą i determinacją, działając z narażeniem swojego zdrowia i życia, przyczynił się do uratowania ludzi.

Funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu mł. asp. Szymon Marek za swoją bohaterską postawę, został wyróżniony nagrodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, którą odebrał w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

W obliczu tych zasług w dniu 8 stycznia 2020 roku Prezydent Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim Medal za Ofiarność i Odwagę naszemu strażakowi Panu mł. asp. Szymonowi Markowi podkreślając – „Krzyże Zasługi za Dzielność i Medale za Ofiarność i Odwagę są po to, aby w symboliczny sposób podkreślić wyjątkowość tych ludzi, którzy patrzą inaczej na otaczającą ich rzeczywistość, tych którzy mają w sobie jakiś impuls” – mówił, wskazując, że to dom wychowuje do tego, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi, aby drugiego człowieka dostrzegać.

Źródło: KP PSP w Żywcu

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *