Ku czci tych, którzy oddali życie

W Żywcu w siedzibie miłośników Ziemi Żywieckiej czynna jest wystawa „Pamiętamy, będziemy pamiętać”. Wystawa ta poświęcona jest pożarowi i tragedii jaka wydarzyła się w Rafinerii Nafty w Czechowicach – Dziedzicach w dniach 26 – 29 czerwca 1971 roku.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia tej wystawy, zapoznania się z jednym z najtragiczniejszych pożarów w Polsce. W pożarze Rafinerii Nafty w czerwcu 1971 roku zginęło dwóch mieszkańców Żywiecczyzny: Mieczysław Jakubiec z Radziechów i Stanisław Janik z Jeleśni. W tym tragicznym zdarzeniu zginęło 37 osób (33 bezpośrednio w pożarze a 4 zmarło w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń) a rannych zostało 105 osób.

Organizatorami wystawy są: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Żywcu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej i Michał Kobiela autor książki – albumu pt. „Tym, którzy odeszli …” opisującej tragiczne dni pożaru w Czechowicach. Jest to niezwykła sposobność do zapoznania się z nie tak daleką historią. Wystawę w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej, można oglądać do końca maja.

Dokument traktujący o tych tragicznych zdarzeniach…

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *