Groźny w skutkach pożar traw w Cięcinie – mężczyzna trafił do szpitala

Do tego groźnego w skutkach pożaru traw doszło 29.03.2017 r. około godziny 12:00 w Cięcinie. Na miejsce zdarzenia udało się lokalne OSP w sile dwóch zastępów. Jak się okazało paliło się ok. 1,5 hektara nieużytków. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych do strażaków zgłosił się 72 – letni mężczyzna, skarżący się na silny ból stóp. Jak się okazało po sprawdzeniu, mężczyzna ma poparzone stopy ( 1 stopień).

IMG_4772

Na pytanie jak to się stało – odpowiedział strażakom, że gasił palącą się trawę zadeptując ją stopami. Starsza osoba miała bardzo dużo szczęścia, że tak się to skończyło! To zdarzenie mogło się zakończyć dużo gorzej.

WYPALANIE-TRAW

Apelujemy nie wypalajcie traw, sprowadza to niebezpieczeństwo nie tylko na naszą przyrodę, ale także na ludzi, strażaków. Ze statystyk wynika, że na 10 pożarów traw, nieużytków 9 to pożary spowodowane przez człowieka. Te bezsensowne pożary generują koszty, które i tak poniesiemy wszyscy. Około 80 – 90% podpaleń jest zauważalne przez mieszkańców a jeszcze nie zdarzyło się aby jakaś osoba podeszła i wskazała strażakom, policji podpalacza.

Statystyka pożary traw do dnia 29.03.2017r.

Ilość pożarów – 129,
Ilość zastępów straży pożarnej gaszących pożary – 194
Powierzchnia – około 61 hektarów,
Osób poszkodowanych – 1 (72 letni mężczyzna w miejscowości Cięcina),
Najwięcej pożarów odnotowano w gminach:
Lipowa – 28,
Węgierska Górka – 24,
Żywiec – 24,
Radziechowy Wieprz – 22.
Pomoc merytoryczna: asp. szatb. Marek Tetłak

Post Author: admin

1 thought on “Groźny w skutkach pożar traw w Cięcinie – mężczyzna trafił do szpitala

    Robert

    (3 kwietnia 2017 - 09:54)

    Od dziesięcioleci w mediach mówi się o szkodliwości wypalania traw ale jak widać niektóre osoby są całkowicie odporne na wiedzę. Może trzeba zaostrzyć kary? Na marginesie warto dodać że prędkość przemieszczania się ognia z suchej trawy to 20 km/h.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *