Dziecko / zwierzę w rozgrzanym samochodzie- co robić? Legalne kroki i postępowanie

Za nami pierwszy upalny dzień w tym roku, temperatura w cieniu sięgała 26°C a większość z nas w tym dniu szukała ochłody w cieniu bądź zaspokajali swoje „zimne” pragnienia schłodzonymi napojami. Ciepły okres to nie tylko sielanka, zabawa na zewnątrz i aktywny wypoczynek, z roku na rok rośnie liczba interwencji związanych z uwięzionymi zwierzętami w samochodach czy dziećmi pozostawionymi w fotelikach, w zamkniętym pojeździe, na upale. Większość osób tłumaczy się „szybką” sprawą bądź chwilowymi zakupami, warto jednak nadmienić, że takie postępowanie może kosztować życie naszego pupila bądź młodego człowieka, na nic zda się uchylona szyba, temperatura w samochodzie dochodzi często do ponad 60°C. Uzmysłowi to poniższy film, na którym autorzy… pieką ciasteczka na desce rozdzielczej samochodu.

Jak więc zachować się w takiej sytuacji? Przede wszystkim powiadomić odpowiednie służby, w przypadku zwierząt- Straż Miejską, w przypadku młodych osób- Policję i Pogotowie Ratunkowe. Po wykonaniu telefonu, jeżeli widzimy że życie zamkniętego w środku zwierzaka bądź bobasa jest zagrożone, niezwłocznie MOŻEMY wybić szybę w pojeździe!

Jeżeli stwierdzimy bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia osoby bądź zwierzęcia uwięzionego w pojeździe możemy wybić szybę tym samym ratując zagrożone stworzenie lub człowieka. Jeżeli właściciel uszkodzonego mienia ma zamiar się z nami sądzić, nie bójmy się reagować, funkcjonuje tutaj stan wyższej konieczności. Działamy wtedy z zamiarem uratowania zwierzęcia / człowieka, a nie zniszczenia szyby. Sądy zazwyczaj uniewinniają w takiej sytuacji”- przekazała nam asp. sztab. Mirosława Piątek z żywieckiej Komendy Powiatowej Policji.

Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu, nakryciu głowy i naszych podopiecznych, to od nas zależy czy nadchodzące lato będzie bezpieczne i udane!

zdj. SM Rybnik

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *