Dwie wyprawy ratunkowo-poszukiwawcze ratowników GOPR – w Żabnicy i Ostrem

Za ratownikami GOPR dwie wyprawy ratunkowo-poszukiwawcze, a weekendowe prognozy zwiastują napływ turystów w nasze rejony.

Jak piszą ratownicy GOPR na swojej facebookowej stronie: „W poniedziałek o godz. 14:45 otrzymaliśmy zgłoszenie o nieprzytomnym mężczyźnie bez oznak funkcji życiowych leżącym na zielonym szlaku w okolicach Przełęczy Pawlusiej. Osoba zgłaszająca (znajomy poszkodowanego, z którym w tym dniu znakował szlaki turystyczne) została poproszona o zainstalowanie aplikacji Ratunek w celu określenia dokładnej lokalizacji zdarzenia. Po uzyskaniu koordynatów z CSR wyruszyły dwa zespoły ratowników oraz ratownik z Hali Miziowej. Po dotarciu na miejsce rozpoczęto RKO z użyciem defibrylatora. Na miejsce zdarzenia ratownicy przetransportowali Zespół Ratownictwa Medycznego z Żabnicy Skałki. O godz. 16:05 odstąpiono od czynności ratunkowych i zawiadomiono Policję o zgonie. Po przeprowadzonych czynnościach, ratownikom GOPR pozostał smutny obowiązek transportu zwłok do Żabnicy. Działania zakończyli o godz. 20:20 powrotem do CSR Szczyrk.”

„Wczoraj o godz. 13:35 zostaliśmy poinformowani o zaginięciu 55-letniego mężczyzny, który wybrał się na grzyby. Dyżurni przyjmujący zgłoszenie skontaktowali się z Policją w celu zlokalizowania miejsca pozostawienia pojazdu przez zaginionego mężczyznę. W międzyczasie do wszystkich ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR został wysłany SMS alarmowy z prośbą o gotowość podjęcia działań poszukiwawczych. Po potwierdzeniu odnalezienia samochodu w Dolinie Ostrego przez Komisariat Policji w Łodygowicach, z CSR wyjechały zespoły, które we wskazanym rejonie rozpoczęły działania poszukiwawcze. O godz. 16:45 zaginiony mężczyzna został odnaleziony przez znajomego kolegę (również grzybiarza), który włączył się w poszukiwania. Chwilę później ratownicy przeszukujący dany sektor dotarli do miejsca odnalezienia i udzielili pomocy osobie ratowanej (poszkodowany z utrudnionym kontaktem, splątany, wychłodzony, odwodniony, z wywiadu wynikało, że mógł przebywać w terenie leśnym od dnia poprzedniego). Mężczyzna został przetransportowany do miejsca przekazania Zespołowi Ratownictwa Medycznego. O godz. 19:00 ratownicy zakończyli działania w terenie.” – informują ratownicy GOPR.

Źródło: GOPR Beskidy

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *