Ćwiczenia 16 Kompanii Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego

W sobotę, ok. godziny 8:00 rozpoczęło się alarmowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzących w skład 16 Kompanii Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz jednostek OSP z terenu Gminy Ujsoły.
Był to początek corocznych ćwiczeń sił Kompanii, które tym razem odbyły się w leśnictwie Petkówka (położonym na terenie Soblówki), będącego częścią Nadleśnictwa Ujsoły.

Po dojeździe wszystkich zastępów do Punktu Przyjęcia Sił i Środków (zorganizowanym na parkingu w centrum Soblówki), wszyscy uczestnicy ćwiczeń udali się do Domu Ludowego w Soblówce na część teoretyczną ćwiczeń.
W jej trakcie, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu zaprezentowali materiał filmowy z ubiegłorocznych ćwiczeń w Międzybrodziu Bialskim oraz powitali przedstawicieli Lasów Państwowych. Charakterystykę Nadleśnictwa przedstawił Nadleśniczy Piotr Olesiak.

Zaraz na początku odprawy zastęp OSP Soblówka został zadysponowany do zdarzenia na terenie ich miejscowości.

Ok. godziny 10:00 pierwsze pojazdy zostały skierowane na teren ćwiczeń. Były to zastępy z jednostek OSP z terenu Gminy Ujsoły. Utworzyły one pierwszą linię walki z pożarem lasu, tym samym tworząc odcinek bojowy nr 1.

Następnie ruszyły pojazdy wchodzące w skład Kompanii (odcinek bojowy nr 2), które ustawiły się w przysłowiowy sznur od punktu czerpania wody w dolinie aż do zastępów pracujących przy pozorowanym pożarze. Ich zadaniem było dostarczenie wody na długości ok. 1100 m przy przewyższeniu między punktem czerpania, a frontem pożaru ok.110 m.

   

Aby zapewnić dostatecznie wydajne i stałe zasilanie środka gaśniczego, wykorzystano mieszany system dostarczania wody. Część pojazdów działała w przepompowywaniu, kolejne w przetłaczaniu. Wykorzystane zostały zbiorniki przenośne oraz motopompy pływające i szlamowe. Część zbiorników pełniła role bufora wodnego, inne miały symulować dostarczanie wody w miejsce do którego nie mogły dotrzeć pojazdy gaśnicze.

   

Około godziny 12:00 dowódcy odcinków bojowych zarządzili przerwę w działaniach oraz zbiórkę wszystkich uczestników. Dowódca Kompanii mł. bryg. mgr inż. Paweł Górny podsumował przebieg ćwiczeń. Po nim nastąpiło zwijanie sprzętu i przejazd do punktu gastronomicznego usytuowanego na jednym z biwaków w Soblówce. Poczęstunek był możliwy dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Ujsoły. Po nim zastępy udały się do swoich remiz.

Poniżej dostępne pozostałe zdjęcia, natomiast wszystkie obrazy mogliśmy oglądać dzięki Mateuszowi, OSP Łękawica oraz OSP Ślemień.

            

Post Author: Jarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *