Coraz mniej dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, coraz cięższa sytuacja w powiecie

Coraz częściej słyszymy o braku dostępności ambulansów w naszym rejonie. Wszystko to za sprawą rosnącej liczby przypadków zakażeń COVID-19. Zespoły ratownictwa medycznego są odsyłane do szpitali rozsianych po całym województwie. Normą na tę chwilę jest transport chorego w rejon Katowic czy Gliwic. Sytuacji nie poprawia trwający sezon grypowy.
Do skrajnego przypadku doszło wczoraj w Żywcu.
Około 16:45 do służb wpłynęła informacja o kobiecie, która ma objawy typowe dla zakażenia koronawirusem. Z powodu braku wolnych ZRM, zdecydowano się na wezwanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkoweg, który miał wylądować na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Południową. Na miejsce wezwano kilka radiowozów i zastęp strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, aby zabezpieczyć miejsce lądowania.
Pilot jednak zdecydował się wylądować na polanie między blokami.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że kobieta uzyskała wynik negatywny, a do szpitala została przetransportowana radiowozem w asyście lekarza i ratownika LPR. Brak rąk do pracy to problem trapiący służbę zdrowia od dłuższego czasu. Na nic nowe ambulansy i sprzęt z najwyższej półki, gdy nie będzie miał ich kto obsługiwać, a obecny personel pracuje już na granicy wytrzymałości swojej i systemu.

Jak czytamy na stronie internetowej żywieckiego szpitala: „W związku z nasilającą się falą epidemii COVID-19 Szpital Żywiec podjął decyzję o utworzeniu 42-łóżkowego Oddziału Covidowego. Od najbliższego piątku (12.03) uruchomionych zostanie 12 stanowisk respiratorowych dla Pacjentów w najcięższym stanie, natomiast od poniedziałku 15 marca szpital zapewni kolejne 30 łóżek z dostępem do tlenu.

Utworzenie Oddziału Covidowego nie wpłynie w żaden sposób na ograniczenie liczby łóżek pozostałych jednostek, co oznacza, że wszystkie oddziały i poradnie pozostaną otwarte. Ponadto przestrzeń Oddziału Covidowego jest całkowicie wydzielona, zapewniający tym samym bezpieczeństwo. Zakażeni Pacjenci, którzy trafiają do naszego Szpitala, przewożeni są w komorze transportowej osobną windą”

Fot: Ratownictwo Medyczne w Żywcu, Bartosz

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *