Bądź widoczny – odblaski ratują życie

Na zewnątrz robi się ciemno co raz szybciej, jeśli poruszamy się po drodze pieszo, warto założyć element odblaskowy, aby być widocznym.
Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

  • Noś odblaski – nie gadżety! Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask.
  • Bądź widoczny – nie zasłaniaj! Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte przez np. przez szalik, torbę czy plecak.
  • Dbasz o zdrowie – świeć przykładem! Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych.
  • Kochasz – zadbaj o bezpieczeństwo! Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
  • Żyć – to myśleć! Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Noś elementy odblaskowe.

 

 

Już dziś kolejna akcja zaprzyjaźnionego Radia Bielsko w naszym powiecie! W ramach akcji „Świeć przykładem” ekipa radia wraz z policjantami z żywieckiej komendy odwiedzą następujące miejsca:

✅ 15:30 – 15:55 Radziechowy, ulica Świetego Marcina (rejon OSP Radziechowy)

✅ 16:05 – 16:30 Wieprz, ulica Żywiecka (rejon Gminnego Ośrodka Kultury)
✅ 16:45 – 17:10 Żabnica, ulica Księdza Karola Śmiecha (rejon szkoły i boiska)
✅ 17:20 – 17:45 Cięcina, ulica Świętej Katarzyny (rejon kościoła)

Fot: Waszym Okiem Radio Bielsko

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *