Aplikacja „Ratunek” uratowała życie turystce w 2 stopniu hipotermii | Barania Góra

W czwartek (01.04) o godz 04:00 nad ranem do ratowników GOPR dotarło zgłoszenie o kobiecie, która odłączyła się od grupy zmierzającej do bacówki na Hali Baraniej: ratowana jest przemoczona, nie ma siły iść dalej, nie zna terenu, nie wie skąd wyszła i gdzie idzie (wie tylko, że do bacówki), nie ma wyposażenia turystycznego.
Ratownicy wysłali poszkodowanej link do pobrania aplikacji „Ratunek”, dzięki której, udało się pozyskać współrzędne poszkodowanej. Jednocześnie podjęto próby skontaktowania się z grupą, z którą poruszała się kobieta – bezskutecznie.
W Centrali organizuje się grupa ratowników. Do Kamesznicy wyjeżdża ratownik z prywatnym quadem z Rajczy, z CSR wyrusza zespół ratowników zestawem wyjazdowym (karetka górska Toyota Hillux + quad). Z Przysłopia w kierunku Baraniej Góry udają się ratownicy na nartach skiturowych.
O godz. 6:15 do poszkodowanej dociera pierwszy ratownik. Kobieta jest mocno wychłodzona, znajduje się w 2 stopniu hipotermii, zostaje zabezpieczona termicznie i medycznie. Po dotarciu na miejsce kolejnych ratowników, zespoły rozpoczynają ewakuację ratowanej w noszach SKED do Kamesznicy Złatnej, gdzie zostaje przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
Wyprawa ratunkowa zakończyła się około godz. 10:00.
Źródło: GOPR Beskidy

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *