6 poważnych pożarów w ciągu 3 dni – pracowity weekend za strażakami z naszego powiatu.

26 listopada na ternie naszego powiatu miejsce miały dwa pożary – pierwszy z nich wybuchł około 11:30 w Ujsołach. Płonął niezamieszkały, drewniany budynek. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na płonący dom, a po ugaszeniu płomieniu, przystąpili do rozbiórki spalonej konstrukcji i przelaniu pogorzeliska wodą. Niestety budynek spłonął doszczętnie – ostał się jedynie komin.

Kolejne zdarzenie tego samego dnia, miało miejsce w Ślemieniu. 20 minut po godzinie 13:00, do służb wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego. Gdy strażacy dojechali na miejsce pożaru, ogniem objęte było całe poddasze. Strażacy natychmiast przystąpili do akcji gaśniczej i podali 3 prądy wody w natarciu na płonący budynek  i jeden w obronie sąsiedniego, zagrożonego budynku mieszkalnego. Niestety obiekt spłonął doszczętnie wraz z wyposażeniem (elektronarzędzia, sprzęt rolniczy). W sąsiednim domu uszkodzeniu uległy 2 szyby okienne, drzwi wejściowe i rynny. Strażacy zakończyli działania po prawie 3 godzinach. Przyczynę pożaru będą wyjaśniać policjanci.

Kolejnego dnia – w sobotę, około 14:00 doszło do pożaru w domu jednorodzinnym w Ujsołach, którego prawdopodobną przyczyną była awaria kuchenki gazowej. Przybyli na miejsce strażacy natychmiast przystąpili do gaszenia płonącej kuchni, dodatkowo wyniesiono butle propan-butan, którą schładzano. W trakcie działań, z zawrotami głowy i w szoku sytuacyjnym, do strażaków zgłosiły się trzy osoby, którym została udzielona kwalifikowana pierwsza pomoc. W późniejszej fazie działań, poszkodowanych przekazano pod opiekę przybyłego na miejsce ZRM. Spaleniu uległa kuchnia wraz z wyposażeniem, pozostałe pomieszczenia zostały okopcone.

Kolejny pożar tego dnia to godzina 18:00 i Milówka – Prusów. Płonęła Bojcerówka, a o tym zdarzeniu pisaliśmy TUTAJ

Niedziela to już tylko jedno takie zdarzenie w naszym powiecie – tym razem do pożaru doszło w domu w Glince. Około 13:30 strażacy zostali zaalarmowani i skierowani do Glinki, gdzie płonąć miał budynek mieszkalny. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się drewniana ściana znajdująca się przy kominie, a prawdopodobną przyczyną jest właśnie nieszczelny komin. Strażacy ugasili pożar, rozebrali spaloną ścianę, przewietrzyli cały budynek, a na koniec dokładnie sprawdzili kamerą termowizyjną i czujnikiem wielogazowym.

Pomoc merytoryczna: mł. kpt. inż. Tomasz Kołodziej
Fot: OSP Ujsoły, OSP Rajcza

Post Author: Michal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *